90 vjet nga zbulimi i naftës në Shqipëri - Bota Sot
90 vjet nga zbulimi i naftës në Shqipëri

Shqipëria

E enjte, 15 nëntor 2018

90 vjet nga zbulimi i naftës në Shqipëri

Më: 18 gusht 2018 Në ora: 08:00
Patos

Më 18 gusht të vitit 1926, zbulohet naftë në Patos, në veri-lindje të Vlorës, 7 km nga Fieri, nën koncesionin e kompanisë britanike anglo-persiane.

Përllogaritjet treguan se sasia e mundshme e naftës ishte papërfitim, dhe fusha e Patosit u braktis, duke i hapur rrugën sipërmarrësve italianë.

Patosi është sot qendra e industrisë shqiptare të naftës, madje edhe klubi sportiv i tij mban emrin Albpetrol.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test