Vaji i falsifikuar në treg, gjenden disa punishte që mashtronin me përbërjen - Bota Sot
Vaji i falsifikuar në treg, gjenden disa punishte që mashtronin me përbërjen

Shqipëria

Vaji i falsifikuar në treg, gjenden disa punishte që mashtronin me përbërjen

Më: 27 gusht 2018 Në ora: 21:13
Pamje nga video

“Top Channel faktoi gjatë këtyre ditëve mashtrimin që bëjnë prodhuesit e vajit të ullirit, duke shitur një përzierje industriale që nuk ka lidhje me ullirin.

Investigimi ynë ka nxitur së fundmi edhe Autoritetin Kombëtar të Ushqimit, i cili gjobiti katër prodhues vaji në Tiranë dhe Vlorë, pasi tregtonin vaj të falsifikuar të ullirit.

Ndaj subjekteve Saranda al. Jolant shpk, O dhe B, Ylli Saraçi dhe Leart Iljazi, Qeparo, AKU u ka sekuestruar vajin jo cilësor të ullirit, si dhe ka vendosur masa administrative prej 4 milionë lekësh.

Ndërkohë çdo markë në treg si vaj ulliri është duke u analizuar nga AKU për të gjetur se kush tjetër mashtron me prodhimet. Vaji i ullirit Qeparo prodhohej në Sukth të Durrësit dhe në tetor të 2017-ës, AKU ka konstatuar që subjekti në fjalë nuk kishte licencë për ushtrimin e veprimtarisë së tij përpunuese.

Dhe vaji i ullirit që tregtohej në markën Qeparo, loti Sukth, në bazë të analizave laboratorike ishte një përzierë më lëndë të huaja. Më pas çështja ka kaluar në prokurorinë e rrethit të Durrësit, ku administratori Fatmir Drabo është deklaruar fajtor dhe është dënuar penalisht me gjobë.

Por vaji i ullirit Qeparo, rishfaqet përsëri tek konsumatori në mars të 2018-ës. AKU gjatë inspektimit dhe rezultatit të analizave laboratorike konstatoi që vaji i Ullirit Qeparo, nuk është vaji ulliri, për këtë arsye ai është rigjobitur dhe investigimi ndaj këtij subjektit vazhdon nga autoritet përkatëse.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...