Fluturimi i parë i “Air Albania” nga Tirana drejt Stambollit - Bota Sot
Fluturimi i parë i “Air Albania” nga Tirana drejt Stambollit

Shqipëria

E hënë, 22 tetor 2018

Fluturimi i parë i “Air Albania” nga Tirana drejt Stambollit

Më: 15 shtator 2018 Në ora: 08:41
Edi Rama

“Air Albania”, kompania e parë ajrore shqiptare, ku aksioner është edhe shteti shqiptar, ka nisur fluturimin e parë Tiranë-Stamboll, me studentët e ekselencës.

Pasditen e së premtes, avioni Airbus 319, që si stemë ka flamurin shqiptar, u ul në aeroportin “Nënë Tereza” të Rinasit, ku do të zhvillohet dhe një ceremoni inaguruese.

Fluturimet e para do të jenë drejt Stambollit, ndërsa “Air Albania” do të ketë destinacione të tjera në qytetet kryesore europiane si Roma, Londra apo Milano.

Në qershor të këtij viti, qeveria nisi procedurat për krijimin e shoqërisë “Air Albania”. Tre ortakët e saj janë “Albcontrol” me 10%, që përfaqëson palën shqiptare, dhe dy subjekte të tjera, “Turkish Airlines” dhe “MDN Investment”, përkatësisht me 49 dhe 41%. Sipas qeverisë, krijimi i kompanisë “Air Albania” do të ofronte më shumë mundësi për fluturime “loë cost” nga Shqipëria.

Image
Image
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test