Sondazhi/ Rreth 80% e shqiptarëve kundër korrigjimit të kufijve në Kosovë - Bota Sot
Sondazhi/ Rreth 80% e shqiptarëve kundër korrigjimit të kufijve në Kosovë

Shqipëria

Sondazhi/ Rreth 80% e shqiptarëve kundër korrigjimit të kufijve në Kosovë

Më: 22 shtator 2018 Në ora: 00:46
Harta e Kosovës

Propozimi i Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe homologut të tij serb, Aleksandër Vuçiç nuk gjen mbështjetje në Shqipëri.

Ky është rezultati i një sonadazhi të CSES-së në Shqipëri. Ai u realizua online në datat 13-20 shtator 2018. Mësohet se 77 për qind e njerëzve dalin kundër kësaj teze.

“Vihet re që të rinjtë shfaqin prirje më të lartë për të kundërshtuar këto propozime (18 – 35 vjeç, 80% kundër) krahasuar me më të moshuarit (56+ vjeç, 72% kundër). Gjithashtu vihet re se femrat shfaqin prirje më të lartë kundërshtuese ndaj këtyre propozimeve (80% kundër) krahasuar me meshkujt (76% kundër)”, thuhet në sondazhin e CSES-ë.

Koha.net shkruan se CSES është një program bashkëpunues i hulumtimit midis ekipeve të studimit zgjedhor nga e gjithë bota. Vendet pjesëmarrëse përfshijnë një modul të përbashkët të pyetjeve.

Reagime të forta ka pasur edhe nga ndërkombëtarët, por Vuçiç thotë se ka rënë dakort me Thaçin dhe Ramën.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat