Hetimet e Saimir Tahirit, PD thirrje ndërkombëtarëve të hetojnë - Bota Sot
Hetimet e Saimir Tahirit, PD thirrje ndërkombëtarëve të hetojnë

Shqipëria

Hetimet e Saimir Tahirit, PD thirrje ndërkombëtarëve të hetojnë

Më: 1 nëntor 2018 Në ora: 14:10
Saimir Tahiri

Nuk kaluan më shumë se 2 orë nga dalja para medias e Saimir Tahirit, kur Partia Demokratike doli me një reagim të saj.

Gazment Bardhi e quajti shfaqjen si një goditje të rëndë të reformës në drejtësi dhe i bëri thirrje ndërkombëtareve të mos lejojnë që Saimir Tahiri të shpëtojë pa u ndëshkuar.

"Shfaqja e sotme ishte një goditje e rëndë e reformës në drejtësi. Është momenti që partnerët e huaj të mbajnë prejtimin dhe të mos lejojnë që një kriminel si Saimir Tahiri të mos shpëtojë pa u ndëshkuar"

Partia Demokratike vijon akuzat se qëllimi i Ramës është prishja e hetimeve dhe ka një argument që hedh poshtë pretendimet e Saimir Tahirit lidhur me mbylljen e hetimeve nga prokuroria e antimafias italiane.

"Plani i Ramës ishte prishja e hetimeve. Rama solli në krye Arta Markun e Donika Prelën. Larguan nga dosja Tahiri prokurorët kryesorë që hetuan Saimir Tahirin.  Hetimi italian është i parëndësishëm dhe nuk ka lidhje fare me hetimet në Shqipëri. Tahiri bashkëpunoi me Habilajt në Shqipëri vuri në dispozicon të tyre shefat e policisë." 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...