Hirscher më i miri në sllallom! - Bota Sot
Hirscher më i miri në sllallom!

Skijim

Hirscher më i miri në sllallom!

Nga: Kemajl Goca Më: 20 dhjetor 2018 Në ora: 15:44
Marcel Hirscher

Kampioni në fuqi i botës, Marcel Hirscher, u tregua i jashtëzakonshëm në disiplinën e sllallomit, e cila u zhvillua në Qendrën e Skive në Saalbach të Austrisë. Austriaku shënoi fitoren e 63-të në Kupën e Botës. 

Hirscher ka qenë më i shpejt se rivalët, si në rrëshqitjen e parë po ashtu edhe në të dytën. Ai zuri vendin e parë me kohë të kaluar për 1:54,98 minuta dhe la pas vetes për 38 qindtat zviceranin Loic Meillard. Hirscher fitoi edhe 100 pikë të reja dhe po e thellon gjithnjë e më shumë epërsinë në renditjen e përgjithshme të Kupës së Botës.  

Image

Tre të parët

Norvegjezi Henrik Kristoffersen zuri vendin e tretë me 47 qindtat e kohës më të dobët se fituesi i garës dhe për një fije të flokut i ikë pozita e dytë, ngec për 9 qindtat. Manuel Feller nga Austria renditet në vend të katërt dhe për 19 qindtat ngec nga Kristoffersen. Në renditjen e përgjithshme të Kupës së Botës, Hirscher prinë me 620 pikë, pasojnë Kristoffersen (352), Franz (341), Svindal (333), Meillard (309), Kilde (303) etj. ndërsa në disiplinën e sllallomit Hirscher prinë me 200 pikë, i ndjekur nga Kristoffersen (140), Meillard (98) etj.

Rezultatet

1. Marcel Hirscher (Austria)       1:54,98

2. Loic Meillard (Zvicra)     +00,38

3. Henrik Kristoffersen (Norvegjia)     +00,47

4. Manuel Feller (Austria)  +00,66

5. Michael Matt (Austria)   +00,78

6. Daniel Yule (Zvicra)       +00,78

7. Clement Noel (Franca)  +00,79

8. Stefan Hadalin (Sllovenia)     +01,00

9. Marco Schwarz (Austria)       +01,02

10. Ramon Zenhäusern (Zvicra) +01,08

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat