Shiffrin kampion i ri i botës!

Skijim

Shiffrin kampion i ri i botës!

Nga: Kemajl Goca Më: 17 mars 2019 Në ora: 14:11
Shiffrin kampion i ri i botës!

Skiatorja amerikane Mikaela Shiffrin fitoi në disiplinën e sllallomit të madh, njëherësh rrëmbeu “Globin e vogël të Kristaltë”. Shiffrin ka qenë më e mira edhe në garën e fundit në sllallomin e madh, që u zhvillua në Grandvalira Soldeu të Andorrës.

Ajo zuri vendin e parë me kohë të kaluar për 2:23,17 minuta, me kohën më të mirë për 30 qindtat se garuesja nga Zelanda e Re, Alice Robinson, kurse në vend të tretë renditet sllovakja Petra Vlhova, por me kohë më të dobët për 41 qindtat se fituesja e garës.

Shiffrin shënon fitoren e 17-të gjatë këtij edicionit dhe të 60-tën në karrierën e saj, kësisoj fitoi titullin e kampionit të ri, “Globin e madh të Kristaltë”. Ky është titulli i tretë rresht i kampionit të botës për 24-vjeçaren.

Shifrin është kampione në tri disiplina, në sllallom, sllallom të madh dhe supersllallom. Ajo është kampione në sllallomin e madh me 615 pikë, duke lënë pas Vlhovan (478), kurse në Kupën e përgjithshme të Botës, Shifrin zuri vendin e parë me 2204, pas e la Vlhovan me 1355.

Rezultatet 
1. Mikaela Shiffrin (SHBA) 2:23,17 
2. Alice Robinson (Zelanda e Re)    +00,30 
3. Petra Vlhova (Sllovakia)    +00,41
4. Tessa Worley (Franca)    +01,21 
5. Viktoria Rebensburg (Gjermania)    +02,03
6. Wendy Holdener (Zvicra)    +02,34
7. Eva-Maria Brem (Austria)    +02,82
8. Katharina Liensberger (Austria)    +02,89
9. Sara Hector (Suedia)    +03,04
10. Mina Fürst Holtmann (Norvegjia)    +03,34

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat