Marcel Hirscher në stilin e kampionit - Bota Sot
Marcel Hirscher në stilin e kampionit

Skijim

Marcel Hirscher në stilin e kampionit

Nga: Kemajl Goca Më: 8 dhjetor 2018 Në ora: 15:39
Marcel Hirscher në mes

Austriaku Marcel Hirscher ka treguar klasin e tij dhe fitoi në disiplinën e sllallomit të madh në Kupën e Botës, në garën që u mbajt në Val D’isere të Francës. Austriaku në stilin e kampionit të botës, zuri vendin e parë bindshëm, me kohë të kaluar për 1:44.17 apo me kohën më të shpejt për një sekondë e 18 qindtat se norvegjezi Henrik Kristoffersen.

Ndërkaq, suedezi Matts Olsson renditet në pozitën e tretë me kohë më të dobët për një sekondë e 31 qindtat dhe ka lënë pas vetes për 15 qindtat francezin Alexis Pintauralt. Për austriakun Hircsher ka qenë fitorja e 60-të në Kupën e Botës, e 29-ta në sllallomin e madh.   

Në renditjen e përgjithshme të Kupës së Botës, Hirscher udhëheq me 280 pikë, pasojnë Franz (238), Caviezel (227) etj. ndërsa në sllallomin  e madh Hirscher prinë me 180 pikë apo 50 më shumë se Kristoffersen.

Rezultatet

1. Marcel Hirscher (Austria)           1:42.99

2. Henrik Kristoffersen (Norvegjia)          +1.18

3. Matts Olsson (Suedia)       +1.31

4. Alexis Pintauralt (Franca) +1.46

5. Loic Meillard (Franca)       +1.54

6. Tommy Ford (SHBA)         1,69

7. Marco Odermatt (Zvicra)  1,72

8. Riccardo Tonetti (Italia)    1,79

9. Zan Kranjec (Sllovenia)     2,10

10. Mathieu Faivre (Franca) 2,16

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test