Për të pa strehët - Bota Sot
Për të pa strehët

Sociale

Për të pa strehët

Nga: Adem Bytyçi Më: 16 shkurt 2019 Në ora: 22:54
Foto ilustrim

Sot ishte një ditë gëzimi  dhe këthimi i një shprese të humbur për të pastrehet, kur morën qelsat e shtëpive dhe banësave, në mungesë të cilava kishin vujtur aq gjatë!

Shtëpitë ishin dhuratë nga shoqata humanitare „Jetimat e Ballkanit“

Sic dihet, pas lufte shumë qytetarë në Kosovë, mbeten pa kulm mbi kokë, për shkak se lufta ua kishte rrënuar shtëpitë dhe shkatrruar edhe atë pakë pronë që kishin!

Kështuqë ,vujtjet e këtyre njerëzve pas lufte filluan të shnëdrrohen në brenga të përditshme për ata dhe fëmijët e tyre!

Filluan të strehoheshin aty ku mundenin, në shtëpi gjymës të rrenuara, në kontinjër dhe kasolla,në të cilat kushtet e banimit ishin të tmerrshme, pullazët e shtëpive të shkatrruara, kështu që, saherë binte shi, ujët binte mbi ta dhe fëmijët e tyre!

Gjatë stinës dimrit,të ftohetit i goditnin në palcë këto familje për arsye të mungesës se lëndeve djegëse dhe shtëpive të pa banueshme.

Ndihma nga shteti për këto familje thujase nuk egzistonte fare!

Por, duke falenderuar disa orgonizata humanitare,mbrenda dhe jasht vendit,siq janë Nëna Terezë, Jetimat e Ballkonit dhe disa bëmirës tjerë filluan t‘ua zbutnin dhimbjet dhe vujtjet këtyre familjeve të pa streha, duke u ndërtuar shtëpi me kushte shumë komode banimi!

Edhe këtë vit, aktiviteti i këtyre orgonizatave humanitare për ndërtimin e shtëpive dhe banesave për  familjet të pa streha ishte shumë intenziv!

Tani, sikur biznisment privat dhe politikanët e pasur, të ndanin nga të hyrat etyre për të pa strehet, në vendin tonë nuk do të kishte as një të pa streh!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...