“Mami më detyroi të qepesha”, vajza nga Fieri rrëfen historinë e pazakontë - Bota Sot
“Mami më detyroi të qepesha”, vajza nga Fieri rrëfen historinë e pazakontë

Sociale

E martë, 13 nëntor 2018

“Mami më detyroi të qepesha”, vajza nga Fieri rrëfen historinë e pazakontë

Më: 2 shtator 2017 Në ora: 20:29
Vajza

Nderi është një çështje që gjithmonë ka ngitur diskutime të mëdha në shoqërinë shqiptare.

Një nga çështjet që përfshihet brenda konceptit të fjalës nder është edhe virgjëria e femrave. Në Norvegji foshnjeve femra të porsalindura u kryhet një operacion me anë të cilit largohet himeni ose ndryshe “cipa e virgjërisë”. Kjo ndërhyrje bëhet që femra mos të ndjej dhimbje gjatë aktit të parë.

Por le të kthemi në vendin tonë. Tradita dhe zakoni shqiptar e do që në pajën e vajzës babai të vendosi një plumb, i cili do të shërbej për t’i marrë jetën vajzës nëse ajo nuk është e virgjër.

Nëse mendoni se ky është një fenomen i largët apo që ndodhte para shumë kohësh një video dokumentar ju tregon të kundtërtën.

Image

Kam humbur virgjërinë dhe kjo në një qytet si Fieri është mëkat. Ime ditën kur e mësoi se kisha humbur virgjërinë më kapi prej krahu dhe më çoi tek një mikja e saj që është gjinekologe për të kryer atë që ime e quajti të mos ngelesha në derë sepse më kishte gjetur një burrë me lekë”,-tregon vajza në rrëfimin e saj.

Mes të tjerash vajza thotë se ka kërkuar t’i denoncojë prindërit e saj, por babai i saj punon në policinë e Fierit.
Ne ju ftojmë të shikoni dokumentarin dhe ta gjykoni vetë nëse ky fenomen nuk është i dëmshëm për shoqërinë tonë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test