Qe 4 vjet, asnjë lindje në Kamenicë - Bota Sot
Qe 4 vjet, asnjë lindje në Kamenicë

Sociale

E hënë, 19 nëntor 2018

Qe 4 vjet, asnjë lindje në Kamenicë

Më: 27 nëntor 2017 Në ora: 11:45
ilustrim

Janë bërë 4 vite dhe asnjë foshnje nuk ka lindur në komunën e Kamenicës. Gratë e kësaj komune, lindin fëmijët në spitalin e Gjilanit ose Prishtinës.

Drejtori i Shëndetësisë në komunën e Kamenicës rrëfen për historinë e Klinikës Gjinekologjike në Kamenicë dhe mbylljes së saj

Njerku përdhunoi dhe la shtatzënë vajzën 9 vjeçe, nëna e kupton pas 5 muajsh

Çfarë duhet të dini për sindromin e Vdekjes së Papritur të Foshnjave
Bucolli tregon se kanë bërë shumë herë përpjekje për ta rifunksionalizuar këtë qendër por kanë qenë përpjekje të kota.

Ai, po ashtu tregon se ka pasur ankesa edhe nga qytetarët, e që të njëjtit duhet udhëtuar deri në qendrën më të afërt ose për të ardhur në Prishtinë.

E gjatë fushatës zgjedhore në emisionin Tribunë Zgjedhore kandidatët për kryetar të kësaj komune, kishin premtuar që kjo qendër të rifunksionalizohet.

Në Kamenicë në zgjedhjet e fundit lokale që u mbajtën më 22 tetor e pastaj balotazhi më 19 nëntor, fitoi Qëndron Kastrati nga Vetëvendosje, që është kryetari më i ri në Kosovë nga mosha që është i pamartuar dhe nuk ka fëmijë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test