Çudira shqiptare! Fiku zjarrin ‘pa lejen e shefit’… zjarrfikësin e heqin nga puna - Bota Sot
Çudira shqiptare! Fiku zjarrin ‘pa lejen e shefit’… zjarrfikësin e heqin nga puna

Sociale

Çudira shqiptare! Fiku zjarrin ‘pa lejen e shefit’… zjarrfikësin e heqin nga puna

Më: 6 mars 2018 Në ora: 22:50
Elton Sulejmani

Shkarkimet nga puna në Shqipëri pa asnjë motiv janë bërë mëse normale. Emisioni investigativ BOOM ka sjellë rastin e një zjarrfikësi nga Përmeti, i cili pavarësisht përkushtimit në puna e pa veten të “hedhur në rrugë”. Elton Sulejmani ka shërbyer si punonjës i shërbimit zjarrfikës në Përmet për 2 vite e 6 muaj, por u pushua nga puna me arsyetimin se nuk priti eprorin e tij për tu nisur në një operacion për fikjen e një zjarri.

Historia e tij nis në 26 shtator 2017 kur Eltoni shkon ne pune si zakonisht. Atë ditë komandanti i turnit mungoi për arsye familjare dhe kjo detyre iu ngarkua Eltonit. Në orën 23:15 vjen një telefonate nga policia ku njoftohet Shërbimi Zjarrefikës se duhet të niset në fshatin Sukë të Përmetit pasi kishte rënë zjarr.

Në këto kushte Eltoni telefonon eprorin e tij Agron Pani për rënien e zjarrit, ndërkohë që ky i fundit ndodhej në shtëpi.

Për 27 min Agroni nuk i konfirmoi Eltonit nisjen për te shkuar në fshat dhe për të shuar zjarrin ndërkohe administrator dhe policia merrnin në telefon Eltonin dhe i kërkonin që të nisej për në vendin e ngjarjes.

Në këto kushte Eltoni mërr ne telefon Kryeinspektorin Fredi Lipe i cili atë ditë ndodhej në Tiranë dhe i shpjegon si është situata dhe zoti Lipe i thote Eltonit që të niset për të shuar zjarrin.

Pasi operacioni për shuarjen e flakëve përfundon me sukses, diten e nesërme Eltoni hiqet nga puna me pretendimin se ka shkuar për të fikur zjarrin pa ardhur eprori i tij Agron Pani edhe pse ky i fundit per 27 min nuk e ka urdheruar vartësin e tij as të shkonte për të fikur zjarrin dhe as te mos shkonte.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test