Në Meksikë zbulohet tempulli i parë i Perëndisë Flayed - Bota Sot
Në Meksikë zbulohet tempulli i parë i Perëndisë Flayed

Speciale

Në Meksikë zbulohet tempulli i parë i Perëndisë Flayed

Më: 3 janar 2019 Në ora: 12:16
Tempulli i parë i Perëndisë Flayed

Një ekspert meksikan ka gjetur tempullin e parë të perëndisë prehistorike të pjellorisë, Flayed, e portretizuar si një trup njerëzor pa lëkurë, thanë sot zyrtarët.

Instituti Kombëtar i Antropologjisë dhe Historisë meksikane tha se zbulimi u gjet gjatë gërmimeve të fundit të rrënojave  indiane të Popolok, në shtetin qendror të Puebla.

Instituti njoftoi se ekspertët kishin gjetur dy gurë në formë kafke dhe gurin me imazhin e Perëndisë Xipe Totec, njofton AP.

Ai ka edhe një dorë që varet nga njëri krah, duke sugjeruar se perëndia mban lëkurën e viktimës.

Priftërinjtë adhuronin Xipe Totec duke shpuar viktimat njerëzore dhe pastaj duke veshur lëkurën e tyre.

Rituali konsiderohet një mënyrë për të siguruar pjellorinë dhe rigjenerimin.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...