Sistemi 4.500 vjeçar i sapozbuluar, mund të hedhë dritë mbi mënyrën se si u ndërtuan piramidat - Bota Sot
Sistemi 4.500 vjeçar i sapozbuluar, mund të hedhë dritë mbi mënyrën se si u ndërtuan piramidat

Speciale

Sistemi 4.500 vjeçar i sapozbuluar, mund të hedhë dritë mbi mënyrën se si u ndërtuan piramidat

Më: 22 janar 2019 Në ora: 17:38
Priamida

Një ekip arkeologësh në Egjipt, njoftoi se kishin zbuluar reliket e një sistemi unik, që daton të paktën që nga koha e sundimit të Faraonit Khufu, që përdorej për të nxjerrë gurë nga një gurore alabastri në Hatnub, në shkretëtirën Lindore të Egjiptit.

Megjithëse vetë piramidat janë ndërtuar kryesisht prej gurit gëlqeror, dhe jo alabastrit, zbulimi mbështeti teoritë se ndërtuesit e tyre mund të kishin përdorur rula dhe litarë, për të tërhequr gurët e rëndë në distanca të gjata. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...