Në mbrëmje sytë nga qielli, shfaqet “hëna e dëborës” - Bota Sot
Në mbrëmje sytë nga qielli, shfaqet “hëna e dëborës”

Speciale

Në mbrëmje sytë nga qielli, shfaqet “hëna e dëborës”

Më: 19 shkurt 2019 Në ora: 15:13
Ilustrim

Sot, njerëzit në mbarë botën do të kenë mundësinë të shijojnë një shfaqje mahnitëse astronomike të Hënës së plotë.

Ajo quhet ndryshe Hëna e dëborës. Kjo pasi çdo muaj, hëna e plotë mbart një emër që lidhet me një ngjarje të rëndësishme atë kohë.

Amerikanët dhe evropianët e quajtën hëna e dëborës, për shkak se në këtë periudhë të vitit ra dëbora më e madhe gjatë gjithë kohës.

Hëna e shkurtit është quajtur ndryshe edhe kocka ose hëna e urisë për shkak të mungesës së ushqimit në stinën e dimrit.

Kjo është hëna e dytë nga tre hënat e plota në tremujorin e parë të vitit. Një kalendar hënor i mbushur për 2019-ën që përkon edhe me 50 vjetorin e Apollo 11, kur njerëzit shkuan për herë të parë në hënë.

Teknikisht, superhëna do të arrijë kulmin e saj të martën në orën 10:54 të mëngjesit, por nuk do jetë e dukshme.

Ndërsa në mbrëmje vonë ajo do të shfaqet dhe më e shndritshme, pasi fizikisht do të jetë më afër Tokës.

Padyshim një fenomen i tillë do të tërheq shumë kureshtarë si edhe fotografë, teksa hëna do të jetë më afër me horizontin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...