Këto janë 15 bashkëshortet e diktatorëve më famëkeq të botës - Bota Sot
Këto janë 15 bashkëshortet e diktatorëve më famëkeq të botës

Speciale

Këto janë 15 bashkëshortet e diktatorëve më famëkeq të botës

Më: 19 shkurt 2019 Në ora: 17:22
Adolf Hitler

Një shprehje e famshme thotë se as çdo burri të madh fshihet një grua e fuqishme.

Por kush qendron prapa diktatorëve më të mëdhenj të botës, në kohë të mira dhe në të keqia, zonjat e diktatorëve u qëndrojë në krah bashkëshortëve të atyre duke u bërë pjesë e aferave korruptive dhe duke shkelur me këmbë kryengritjet politike.

Disa përdorin pozitën e tyre për të avokuar për shkaqe të rëndësishme bamirëse në kombet e tyre. Të tjera si Zonja e Parë e Sirisë, Asma al-Assad shfaqen gjithnjë duke qeshur në fotot zyrtare në Instagram edhe pse vendi ndodhet në luftë civile prej katër vitesh.

Të njohura si sunduese absolute që abuzojnë me të drejtat e njeriut, lirinë e shtypit dhe opozitën, këto janë disa nga bashkëshortet e diktatorëve më famëkeq në botë.

1-Gruaja e Kim Jong-un, Ri Sol-ju, njihet si “Kate Middleton e Koresë së Veriut”.

2-Ana Paula dos Santos, gruaja e presidentit të Angolës, José Eduardo dos Santos

3-Chantal Biya, gruaja e presidentit të Kamerunit, Paul Biya

4-Constancia Mangue, gruaja e presidentit të Guinesë ,Teodoro Obiang Nguema Mbasogo

5-Zeinab Suma, gruaja e presidentit të Gambisë, Yahya Jammeh
 
6-Rania Al Abdullah, gruaja e mbretit jordanez, Abdullah II ibn el-Hussein
 
7-Sara Nazarbayeva, gruaja e presidentit të Kazahit, Nursultan Nazarbayev

8-Jeannette Kagame, gruaja e presidentit të Ugandës, Paul Kagame

9-30 gratë e mbretit te Arabse Saudite, Abdullah bin Abdulaziz Al Saud

10-Inkhosikati LaMibikiza, bashkëshortja e Mbretit të Suazit, Msëati III

11-Asma al-Assad, gruaja e presidentit sirian,Bashar al-Assad
 
12-Tatjana Karimova, gruaja e presidentit të Uzbekistanit, Islam Karimov
 
13- Cilia Flores, gruaja e Presidentit të Venezuelës, Nicolás Maduro

14- Grace Mugabe, gruaja e Presidentit të Zimbabvesë Robert Mugabe

15- Hinda Déby, gruaja e Presidentit të KaIdriss Déby Itno.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...