Shkencëtarët zgjidhin misterin e luftëtarëve Terrakota

Speciale

Shkencëtarët zgjidhin misterin e luftëtarëve Terrakota

Më: 7 prill 2019 Në ora: 17:12
Luftëtarët Terrakota

Për dekada me radhë, shkencëtarët janë habitur nga ruajtja e mrekullueshme e armëve prej bronzi të shoqëruara me luftëtarët Terrakota të Kinës, duke mbajtur sipërfaqe me shkëlqim, pothuajse të pacenuar, pasi u varrosën për më shumë se dy mijë vjet.

Hulumtimet nga një ekip ndërkombëtar i shkencëtarëve mund të zgjidhin misterin, ndërkohë që japin një hipotezë intriguese: se artizanët e lashtë kinezë përdorën një metodë të ruajtjes duke përdorur kromin metalik.

Ata deri ky zbulim erdhën pasi analizuan 464 armë dhe pjesë të bronzit.

“Ushtria” e perandorit të parë të Kinës, Qin Shi Huang, u zbulua në vitin 1974 nga një grup fermerësh, ndërsa gërmuan në fermën e tyre në rrethin e Lintong, Xi'an, provinca Shaanxi, Kinë. Koleksioni përfshin mijëra ushtarë balte, të pozicionuar sipas radhës, me shprehje të veçantë të fytyrës.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat