Shkencëtarët zgjidhin misterin e luftëtarëve Terrakota - Bota Sot
Shkencëtarët zgjidhin misterin e luftëtarëve Terrakota

Speciale

Shkencëtarët zgjidhin misterin e luftëtarëve Terrakota

Më: 7 prill 2019 Në ora: 17:12
Luftëtarët Terrakota

Për dekada me radhë, shkencëtarët janë habitur nga ruajtja e mrekullueshme e armëve prej bronzi të shoqëruara me luftëtarët Terrakota të Kinës, duke mbajtur sipërfaqe me shkëlqim, pothuajse të pacenuar, pasi u varrosën për më shumë se dy mijë vjet.

Hulumtimet nga një ekip ndërkombëtar i shkencëtarëve mund të zgjidhin misterin, ndërkohë që japin një hipotezë intriguese: se artizanët e lashtë kinezë përdorën një metodë të ruajtjes duke përdorur kromin metalik.

Ata deri ky zbulim erdhën pasi analizuan 464 armë dhe pjesë të bronzit.

“Ushtria” e perandorit të parë të Kinës, Qin Shi Huang, u zbulua në vitin 1974 nga një grup fermerësh, ndërsa gërmuan në fermën e tyre në rrethin e Lintong, Xi'an, provinca Shaanxi, Kinë. Koleksioni përfshin mijëra ushtarë balte, të pozicionuar sipas radhës, me shprehje të veçantë të fytyrës.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...