Mbulesa e akullt në Antarktidë hollohet 122 metra

Speciale

Mbulesa e akullt në Antarktidë hollohet 122 metra

Më: 18 maj 2019 Në ora: 15:40
Mbulesa e akullt në Antarktidë hollohet 122 metra

Mbulesa e akullt në perëndim të Antarktidës ka nisur të shkrihet duke humbur një të katërtën e vëllimit të saj, sipas një hulumtimi të bërë nga Universiteti i Lidsit në Britaninë e Madhe.

Nga hulumtimi bazuar në të dhënat satelitore, që shkencëtarët kanë siguruar gjatë 25 viteve, konstatohet se në disa rajone të pjesës perëndimore të Antarktidës mbulesa e akullt është holluar 122 metra.

Andy Shepherd, kreu i Qendrës për Vëzhgimin dhe Modelimin Polar në Britani, tha se në perëndim të Antarktidës mbulesa e akullt ka humbur rreth një të katërtën e vëllimit të saj.

Ai theksoi se shkrirja e akujve shkakton rritjen e nivelit detar duke shtuar se shkrirja e mbulesës së akullt në perëndim dhe lindje të Antarktidës që nga viti 1992 ka bërë që niveli detar në botë të rritet rreth 4,6 milimetra.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat