Ja çka do të ndodhte nëse bomba më e fuqishme bërthamore do të shpërthente në hapësirë? - Bota Sot
Ja çka do të ndodhte nëse bomba më e fuqishme bërthamore do të shpërthente në hapësirë?

Speciale

Ja çka do të ndodhte nëse bomba më e fuqishme bërthamore do të shpërthente në hapësirë?

Më: 13 qershor 2019 Në ora: 07:51
Foto ilustrim

Të gjithë e dimë se shpërthimi bërthamor në tokë sjellë efekte katastrofike në gjithë zonën përreth. Por, çfarë nëse njerëzimi e shpërthen bombën bërthamore në hapësirë? Videoja e publikuar më poshtë shpjegon në detaje pasojat që do të mund të sillte një veprim i tillë, shkruan Business Insider.

Në fakt një gjë e tillë kishte ndodhur dhe konsiderohet si testi me rrezikshmërinë më të madhe në histori të njerëzimit. Ishte viti 1962, kur qeveria amerikane lansoi bombën 1.4 megaton nga ishulli Johnston të cilën e shpërtheu rreth 400 kilometra mbi Oqeanin Paqësor, që mund të krahasohet me lartësinë e Stacionit Ndërkombëtar Hapësinor që është sot.

Shpërthimi gjeneroi një top gjigant të zjarrtë që më pas shkaktoi sasinë e madhe të energjisë ndryshe e njohur si pulsi elektromagnetik apo EMP, që është shpërndarë në mbi njëmijë kilometra.

EMP shkakton shpërthimin e energjisë që shkatërron çdo pajisje elektronike. Edhe ky shpërthim nuk ishte ndryshe. Në gjithë territorin e Havait, semaforët dhe ndriçimi publik u shkatërrua, linjat telefonike dështuan, radarët dhe sistemi i navigimit doli nga përdorimi, duke mos përmendur gjashtë satelitët që nuk i përgjigjeshin kullave të kontrollit.

I gjithë ky dëm u shkaktua nga bomba 1.4 megaton. E bomba Tsar që ishte bomba më e madhe bërthamore e asaj kohe që asnjëherë nuk shpërtheu ishte prej 50 megaton. Por, çfarë do të ndodhte nëse një bombë e tillë do të shpërthente mbi SHBA-të?

Pasi që nuk ka atmosferë në hapësirë, nuk do të krijohet reja në formë të kërpudhës dhe nuk do të kishte shpërthim që do të shkaktonte shkatërrim në masë. Përkundrazi, do të ishim dëshmitarë të një topi të zjarrtë katër herë më të madh sesa ai i bombës së vitit 1962. Dhe nëse do ta shikonit drejt për vetëm 10 sekonda, sigurisht se do t’i dëmtonit përgjithmonë sytë.

Edhe satelitët nuk do të shpëtonin më lehtë. Rrezatimi nga shpërthimi do të “piqte” qindra instrumente të ndryshme, përfshirë satelitët për komunikim, ata ushtarakë për spiunim si dhe teleskopin Hubble. E astronautët që janë në bord në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor do të rrezikoheshin nga helmimi dhe rrezatimi.

Sa i përket njerëzve në tokë, do të ishin të sigurt. Shpërthimi do të ishte aq larg tokës, sa që niveli i lartë i rrezatimit nuk do të prekte asnjë njeri në tokë. Por, kjo nuk na ofron komoditet që të mos brengosemi për asgjë. Pulset elektromagnetike do të mbulonin 1/3 e Shteteve të Bashkuara, duke shkatërruar plotësisht rrjetin e energjisë si dhe pajisjet elektronike ngjashëm me goditjen e rrufesë.

Sikur kjo të mos mjaftonte, rrezatimi gjithashtu do të kishte kontakt me oksigjenin dhe nitrogjenin në atmosferë, duke krijuar aurora në afërsi të vendit të shpërthimi që do të zgjasnin për ditë të tëra. Por, të jemi të qartë, një gjë e tillë sigurisht se kurrë nuk do të ndodhte, kjo pasi që pajisjet super-termobërthamore sikurse bomba Tsar nuk ekzistojnë.

Por, edhe nëse do të ndodhte, bomba Tsar peshonte rreth 27 mijë kilogramë, dhe pak raketa në botë do të mund ta dërgonin një peshë të tillë në hapësirë. Kështu që njerëzimi nuk ka nevojë të bëjë panik. Videoja është realizuar nga fizikanë të laboratorit kombëtar Los Alamos.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat