E rrallë, gjenden fosilet 68 milionë vjeçare - Bota Sot
E rrallë, gjenden fosilet 68 milionë vjeçare

Speciale

E rrallë, gjenden fosilet 68 milionë vjeçare

Më: 23 qershor 2019 Në ora: 11:01
Fosilet 68 milionë vjeçare

Disa javë më parë, punëtorët e ndërtimit gërmuan pranë një shtëpie në Denver, Kolorado dhe bënë një zbulim befasues. Ata gjetën kockat e dinozaurëve.

Shkencëtarët që u morën më analizimin e kockave të gjetura thanë se ishin të një triceratopi të rritur të varrosur në shtratin e themelit dhe se fosilet ishin 68 milion vjeçare.

"Mezi po presim të ndajmë më shumë detaje ndërsa vazhdojë të gërmojmë", tha Tyler Lyson. 

"Gjetjet si kjo janë relativisht të rralla dhe janë një kujtesë e madhe se sa dinamik është planeti ynë dhe sesa shumë ka për të zbuluar", shtoi ai.

Denver është një pikë e nxehtë fosileve, sidomos kur është fjala për dinozaurët e llojit triceratops.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat