Gjendet një moral 3800 vjeçar i një qytetërimi të zhdukur - Bota Sot
Gjendet një moral 3800 vjeçar i një qytetërimi të zhdukur

Speciale

Gjendet një moral 3800 vjeçar i një qytetërimi të zhdukur

Më: 21 gusht 2019 Në ora: 07:49
Pritet që ky zbulim të bëhet një nga preferencat e ardhshme turistike

Një murale që mendohet të jetë 3.800 vjeçare është zbuluar nga arkeologët në Peru. Muri, i zbuluar të hënën, u gjet brenda një ndërtese ceremoniale publike në Vichama, në veri të Limas.

Skena e gdhendur komplekse përshkruan ikonografinë duke përfshirë një toadë të ngjashme me njeriun dhe përfaqësime të njerëzve.

Dr Ruth Shady Solís, drejtori i Zonës Arkeologjike të Caral (ZAC), beson se skena përfaqëson “ardhjen e ujit” përmes reshjeve të shiut.

Ajo thotë se në qytetërimin Andean, toads përfaqësonin ujin dhe thotë se fytyra poshtë saj përfaqëson njerëzit që presin reshje për të dhënë vazhdimësinë e jetës.

Pritet që ky zbulim të bëhet një nga preferencat e ardhshme turistike.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...