ADN e parazitit gjendet në puma që jetonte në epokën e fundit të akullit - Bota Sot
ADN e parazitit gjendet në puma që jetonte në epokën e fundit të akullit

Speciale

ADN e parazitit gjendet në puma që jetonte në epokën e fundit të akullit

Më: 27 gusht 2019 Në ora: 18:57
Ilustrim

Provat më të hershme të ADN parazitare janë gjetur brenda feçeve të fosilizuara të një pume antike.

Bajgat nga 17,000 vjet më parë shfaqnin vezë të një paraziti të quajtur një coprolit, i cili është një parazit i zorrëve që sot prek macet, qentë dhe dhelprat.

Vezët mikroskopike u identifikuan brenda feçeve të grabitqarit që dikur brodhi nëpër Argjentinë.

Vezët i përkisnin Toxascaris leonina, një specie e krimbave të rrumbullakët që gjenden sot në sistemin tretës të maceve, qenve dhe dhelprave.

Ajo mund të prekë njerëzit nga toka e ndotur. Simptomat përfshijnë një skuqje, dhimbje koke, dhimbje të fytit dhe diarre.

 “Ndërsa më parë kemi gjetur prova të parazitëve në coprolite, ato mbetje ishin shumë më të reja, që datojnë vetëm mijëra vjet. Gjetja më e fundit tregon se këta krimba kishin infektuar faunën e Amerikës së Jugut para ardhjes së njerëzve të parë në zonë rreth 11,000 vjet më parë," tha Romina Petrigh nga Universiteti Kombëtar i Mar del Plata në Buenos Aires.

Arkeologët mendojnë se rastet e sëmundjes parazitare u rritën në mesin e njerëzve derisa popullsia e gjahtarëve u bënë fermerë të vendosur.

Kjo do t'i vinte ata në kontakt të rregullt me mbeturinat e akumuluara dhe jashtëqitjet, duke i bërë infeksionet më të mundshme.

Mbetjet e coprolitit u gjetën në një shpellë në provincën malore Catamarca të pllajës jugore Puna në Argjentinën veriore.

Toka dikur ishte e banuar nga një shumëllojshmëri e formave gjigande të kafshëve. Ata ishin shumë të mëdhenj, zakonisht mbi 40 kg dhe përgjithësisht të paktën 30 për qind më të mëdhenj se kushdo nga të afërmit e tyre akoma të gjallë.

Ekzistojnë disa teori për të shpjeguar këtë zhdukje relativisht të papritur. Shpjegimi kryesor ka të bëjë me faktorët mjedisorë dhe ekologjikë.

Besohet se megafauna fillimisht u krijua në përgjigje të kushteve të akullnajave dhe u zhduk me fillimin e klimave të ngrohta.

Në Eurazinë e butë dhe Amerikën e Veriut, zhdukja megafaunës përfundoi njëkohësisht me zëvendësimin e tundrës së gjerë periglaciale nga një zonë e jashtëzakonshme pyjore.

Speciet akullnajore, të tilla si mamutët dhe rinoqeronti, u zëvendësuan nga kafshë të përshtatura më mirë me pyjet, siç janë dreri dhe derrat.

E gjitha ndodhi rreth 10,000 vjet më parë, pavarësisht nga fakti se njerëzit kolonizuan Amerikën e Veriut më pak se 15,000 vjet më parë dhe Euroazia jo-tropikale gati një milion vjet më parë.

Kafsha më e madhe e gjuajtur rregullisht ishte bizoni në Amerikën e Veriut dhe Euroazinë, megjithatë ajo mbijetoi për rreth 10,000 vjet deri në fillim të shekullit 20.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...