Gjendet një qyp plot me flori, monedha të kohës së romakëve - Bota Sot
Gjendet një qyp plot me flori, monedha të kohës së romakëve

Speciale

Gjendet një qyp plot me flori, monedha të kohës së romakëve

Më: 12 shtator 2019 Në ora: 06:56
Qypi me flori

Një qyp  me flori, monedhat e të cilit i përkasin kohës së romakëve, është gjetur në një teatër të vjetër në veri të Italisë.

Monedhat, të paktën 300 të tilla, i përkasin kohës së lashtë romake dhe u gjetën në një qyp prej balte në bodrumin e Teatrit Cressoni në Como, në Milano.

“Momentalisht nuk dimë ende detajet historike dhe kulturore të këtij zbulimi”, tha Ministri italian i Kulturës.

Image

“Por kjo zonë po rezulton një pasuri e vërtetë për arkeologjinë, një zbulim që më mbush me krenari”, shtoi ai.

CNN shkruan se monedhat u gjetën javën e shkuar dhe u dërguan në një laborator në Milano, ku po studiohen nga arkeologët dhe restauruesit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...