Paraardhësit tanë kishin dhëmbë të fortë për të ngrënë pa dëmtuar smaltin e tyre

Speciale

Paraardhësit tanë kishin dhëmbë të fortë për të ngrënë pa dëmtuar smaltin e tyre

Më: 19 janar 2020 Në ora: 18:43
Paraardhësit tanë kishin dhëmbë të fortë për të ngrënë pa dëmtuar smaltin e tyre

Shkencëtarët kanë shkatërruar një besim të mbajtur të gjatë se njerëzit parahistorikë shmangnin ngrënien e bimëve të vështira pasi dëmtuan dhëmbët.

Tani mendohet se ushqimet e forta bimore mund të kenë bërë një pjesë më të madhe të dietës së hershme të stërgjyshërve njerëzorë nga sa mendohej.

Shkencëtarët në SHBA zbuluan madje indet e bimëve më të veshtia që ishin kafshuar nga njerëzit e asaj kohe.

Image

"Ne zbuluam se indet e bimëve të vështira si arra dhe fara nuk kishin ndikim në dhëmbë", tha Adam van Casteren, pedagog në antropologjinë biologjike në Universitetin e Uashingtonit në St Louis.

Shkencëtarët studiuan molarët orangutan të ishullit Borneo për të parë sesi bimët e vështira prekin smaltin.

Ata zbuluan se gropa mikroskopike nuk u krijuan nga indet e bimëve të forta, siç janë arrat dhe farat siç pritej.

"Nëse dhëmbët nuk demonstrojnë gropa dhe plagë të hollësishme, kjo nuk përjashton domosdo konsumin e artikujve ushqimorë të vështirë", tha Van Casteren.

Studimi hedh dritë mbi një grup pak të njohur të njerëzve antikë të njohur si austrolopit të cilët kishin nofulla të mëdha, të fuqishme.

Dyshohet se ata kishin muskuj të nofullave jashtëzakonisht të fuqishme, të ngjashme me disa primat të ditëve moderne.

"Të gjitha këto atribute morfologjike duket se tregojnë se ata kishin aftësinë për të prodhuar forcë të madhe kafshimi, dhe për këtë arsye ka të ngjarë të përfshihen në dietë të artikujve ushqimorë të fortë ose të rëndë si arra, fara ose burime nëntokësore si zhardhokët", tha Van Casteren.

Gjithsej janë bërë 16 teste të ndryshme për të përsëritur tre lloje arra të cilat përbëjnë dieta moderne primitive, secila me nivele të ndryshme të ngurtësisë. Studiuesit gjithashtu tërhoqën farat me të njëjtën sasi forcash siç do të krijonte nofulla. Fragmentet e farës nuk bënë gërvishtje apo fraktura në smalt, zbuluan studiuesit.

Kishte disa vrima të cekëta, por shkencëtarët nuk panë asgjë që tregonin se indet e forta të bimëve mund të kontribuonin në mënyrë të konsiderueshme në mikro-strukturën e dhëmbëve.

Sidoqoftë, vetë fragmentet e farës treguan shenja degradimi nga fërkimi kundër smaltit. Studiuesit tani besojnë se nofullat e mëdha të australopit mund të ishin vënë për të përdorur përtypje në sasi të mëdha farërash dhe nuk do të dëmtonin dhëmbët.

"Dhe kjo ka kuptim të përsosur për sa i përket formës së dhëmbëve të tyre", tha Peter Lucas, një bashkautor në Institutin e Kërkimeve Tropikale Smithsonian, "pasi forma e thyer e mprehtë e molareve të tyre janë ideale për atë qëllim."

"Kur konsumoni fara të forta shumë të vogla, forcat e mëdha të kafshimit ka të ngjarë të kërkohen të grumbullojnë të gjitha kokrrat," tha Van Casteren.

“Në dritën e gjetjeve tona të reja, është e pranueshme që objektet e vogla, të forta si farat e barit ose arrave ishin një burim diete për njerëzimin e hershëm,” përfundon ai.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat