Nesër në orët e para të mëngjesit do të shfaqet super hëna e trëndafiltë

Speciale

Nesër në orët e para të mëngjesit do të shfaqet super hëna e trëndafiltë

Më: 7 prill 2020 Në ora: 11:50
Ilustrim

Vendosni dylbi pranë një dritareje me pamje nga lindja, për të parë një mrekulli të vërtetë natyrore të botës.

Saktësisht në orën 3.35 të mëngjesit të së mërkurës, super Hëna e madhe rozë do të shfaqet, duke ndriçuar qiellin tonë në gjithë pamjen e saj të mrekullueshme hënore.

Këtë vit, meteorologët presin që ajo të jetë më e madhe dhe më e ndritshme se kurrë, falë pjesës për afërsinë e saj me tokën, por në veçanti për shkak të parashikimit të qiejve të qartë këtë javë dhe uljes së ndotjes së ajrit të shkaktuar nga bllokimi i koronavirusit.

Nesër në orët e para të mëngjesit, Hëna, orbita e së cilës nuk është rrethore rreth tokës, do të jetë në pikën e saj më të afërt të planetit tonë vetëm 225.623 milje larg, krahasuar me mesataren Hënë-Tokë distanca prej 252.088 milje.

Si rezultat, do të shfaqet 14% më e madhe dhe një e treta më e ndritshme se zakonisht. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat