​Gjurmët e një paraardhësi dinozauri 200 milionë vjeçar janë gjetur në Uells

Speciale

​Gjurmët e një paraardhësi dinozauri 200 milionë vjeçar janë gjetur në Uells

Më: 2 janar 2022 Në ora: 16:11
Foto ilustrim

Gjurmët e gjetura në një plazh në Uellsin Jugor në Britaninë e Madhe ndoshta kanë ngulitur paraardhësin e hershëm të dinozaurëve më shumë se 200 milionë vjet më parë, besojnë ekspertët nga Muzeu i Historisë Natyrore në Londër.

Paleontologët nga ai institucion vlerësojnë se këto janë gjurmë që me shumë gjasa janë lënë nga sauropodi i hershëm ose nga prozauropodi që i paraprinë.

Gjurmët u zbuluan nga paleontologu amator Kerry Rees në një plazh në Penarth në Vale of Glamorgan County në vitin 2020, raportoi Muzeu i Historisë Natyrore.

Në fillim skeptik Susannah Maidment dhe Paul Barrett kryen kërkime dhe besojnë sot se ata kanë gjetur gjurmë të kushërinjve të dinozaurëve nga periudha e hershme e Triasikut, periudha e parë mezozoike.

Maidment shpjegoi se ata shpesh marrin raporte për gjetjen e gjurmëve të krijesave të zhdukura, por këto gjurmë janë të lehta për t'u ngatërruar me formacionet gjeologjike.

Në këtë rast, ata patën fat dhe zbuluan se ishin vërtet gjurmë kafshësh dhe madje me një probabilitet të konsiderueshëm përcaktuan se për cilën specie bëhej fjalë.

Besohet se gjurmët janë lënë nga eosauropus, dhe nuk është një dinozaur, por një lloj gjurmë e lënë nga një sauropod shumë i hershëm ose i afërmi i tij i afërt.

"Ne e dimë se sauropodët e hershëm jetonin në Britani në atë kohë, sepse eshtrat e gjinisë Camelottia, një sauropod shumë i hershëm, u gjetën në shkëmbinj në Somerset dhe datojnë nga ajo periudhë," shpjegon ai.

Gjurmët e dinozaurëve mund të jenë një burim i pasur informacioni për sjelljen dhe mund të tregojnë lëvizje në tufa dhe të japin informacione për mënyrën se si kafsha eci.

“Këto lloj gjurmësh nuk janë shumë të zakonshme në botë dhe kjo është arsyeja pse ne besojmë se është një kontribut interesant në njohuritë tona për Triasikun në Britaninë e Madhe”, tha Barrett.

Gjurmët nga Penarth janë dokumentuar për studime të ardhshme duke përdorur teknikën 3D dhe do të qëndrojnë në bregdet derisa batica t'i gërryejë ato.

Gjetjet në Penarth, Uellsi i Jugut, janë botuar në revistën “Geological”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat