102 vite e balsamosur, vajza “hap e mbyll sytë”? Zbulohet misteri

Speciale

102 vite e balsamosur, vajza “hap e mbyll sytë”? Zbulohet misteri

Më: 12 gusht 2022 Në ora: 17:48
Mumja e 2-vjeçares

Rosalia Lombardo ndërroi jetë më 2 dhjetor 1920, pak para se të festonte ditëlindjen e saj të dytë. Ajo vdiq për shkak të një rasti të pneumonisë, e cila sipas ekspertëve ishte shkaktuar nga pandemia e gripit spanjoll nga viti 1918 deri në 1920.

Mumja e 2-vjeçares njihet edhe sot e kësaj dite, pasi sytë e vogëlushes nuk janë mbyllur plotësisht. Ajo duket sikur i hap dhe i mbyll sërish shumë herë gjatë ditës.

Trupi i Rosalias shtrihet brenda një kuti xhami të mbushur me azot për të parandaluar përkeqësimin e trupit nga faktorët mjedisorë.

Trupi i Rosalias u ruajt shumë mirë falë teknikës së mjeshtrit të mumjes Alfredo Salafia. Në fakt, në rrezet X të bëra së fundmi, u vu re se të gjitha organet ishin jashtëzakonisht të paprekura. Aq shumë, saqë truri i Lombardos u gjet vetëm se ishte zvogëluar në gjysmën e madhësisë së tij origjinale.

“Është një iluzion optik i prodhuar nga drita që filtron nëpër dritaret anësore, e cila gjatë ditës mund të ndryshojë”, kishte thënë në një deklaratë në vitin 2014 Dario Piombino-Mascali, një bioarkeolog dhe kurator shkencor i Katakombeve të Kapuçinës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat