Arkeologët e gjejnë një mumie 1000-vjeçare në Peru

Speciale

Arkeologët e gjejnë një mumie 1000-vjeçare në Peru

Më: 25 prill 2023 Në ora: 21:31
Mumia ishte ndoshta një adoleshent

Arkeologët peruan zbuluan një mumie më shumë se 1000-vjeçare në periferi të kryeqytetit modern, Lima, të hënën.

Mumia ishte ndoshta një adoleshent dhe u gjet në një varr nëntokësor të mbështjellë me një pako funerali, së bashku me litar dhe copa lëkure dhe flokësh.

Adoleshenti i mumifikuar u gjet në një “gjendje të mirë konservimi”, tha arkeologia Yomira Huaman, përgjegjëse për projektin kërkimor.

I njohur për tërheqjen mbretërore të Inkave në majë të malit të Machu Picchu, Peruja ishte shtëpia e kulturave të ndryshme parahispanike që lulëzuan në shekujt përpara se Perandoria e Inkave të vinte në pushtet, kryesisht përgjatë bregut qendror të vendit dhe në Ande, shkruan CNN.

Adoleshenti jetoi midis 1100 dhe 1200 vjet më parë dhe mund t’i përkiste kulturave Lima ose Ichma. Mumia u zbulua rreth 200 metra nga ku u gjet mumia e parë e Cajamarquilla, shpjegoi Huaman, duke iu referuar një mumie tjetër të gjetur aty pranë vitin e kaluar.

Vendi arkeologjik është gjithashtu vendi ku u gjetën eshtrat e tetë fëmijëve dhe 12 të rriturve, të cilët me sa duket u flijuan rreth 800-1200 vjet më parë.

Kompleksi i përhapur Cajamarquilla përmban rrënojat e katër piramidave dhe ndërtime të tjera. Kompleksi është qyteti i dytë më i madh me tulla balte në Peru pas Chan Chan në veri të Andeve.

commentFirst article
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat