Sot superhëna e madhe - Bota Sot
Sot superhëna e madhe

Speciale

E enjte, 15 nëntor 2018

Sot superhëna e madhe

Më: 3 nëntor 2017 Në ora: 10:01
Superhëna e madhe

Sot do të ndodhë superhëna, dhe bëhet fjalë për pamjen e mrekullueshme të hënës kur ajo në orbitën e saj ndodhet shumë më afër Tokës. Ajo është 30% më e shndritshme dhe 14% më e madhe.

Fatlum janë fotografët britanikë, ku dhe do të shihet më mirë superhëna, të cilët kanë kapur disa foto të mrekullueshme por më e madhja nuk ka ardhur ende.

E përshkruar si një hënë e plotë kastori, sateliti do të jetë 226.182 milje nga Toka, më afër se mesatarja e 238.900 miljeve.

Pse quhet hëna e plotë kastori?

Sipas historisë, kolonitë amerikane e quajtën ngjarjen e nëntorit si një hënë kastori pasi tregonte kohën e vitit kur kastorët vendosnin pengesa para se moçalet të ngrinin. Ndërsa termi Superhëna shënon kohën kur hëna është më afët tokës gjatë orbitës hënore.

Image
Image
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test