Shtyhet lansimi i raketës transportuese për në stacionin ndërkombëtar - Bota Sot
Shtyhet lansimi i raketës transportuese për në stacionin ndërkombëtar

Speciale

Shtyhet lansimi i raketës transportuese për në stacionin ndërkombëtar

Më: 11 nëntor 2017 Në ora: 17:16
Pamje e raketës transportuese Antares pak kohë para një lansimi të mëparshëm

Paraqitja e papritur e një aeroplani, e ka detyruar shtyrjen e lansimit të paraparë për sot, të një rakete transportuese për në Stacionin ndërkombëtar të gjithësisë.

Vetëm disa momente para se raketa Antares të nisej nga Wallops Island, në shtetin amerikan, Virxhina, së bashku me fluturaken transportuese Cygnus, kontrolli i fluturimit ka urdhëruar ndalje të procesit.

Mundësia e ardhshme për lansim është nesër pasdite.

Ky është misioni i tetë i kompanisë, Orbital ATK, që e ka nënshkruar kontratën prej 1.9 miliard dollarësh me agjencinë e gjithësisë së Shteteve të Bashkuara, NASA, për furnizim të Stacionit ndërkombëtar të gjithësisë, gjatë disa viteve të ardhshme.

Fluturakja Cygnus është e ngarkuar me 3,365 kilogramë ushqim, pajisje dhe gjëra për eksperimente shkencore.

Nëse lansimi realizohet ashtu siç parashihet, ky furnizim do të arrijë në stacion më 13 nëntor.

Aktualisht, në Stacionin ndërkombëtar të gjithësisë gjenden gjashtë astronautë: tre amerikanë, një italian dhe dy rusë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test