Dallas 22 Nëntor 1963: “Dita e errët” e vrasjes e presidentit të 35-të të Shteteve të Bashkuara, John Kennedy - Bota Sot
Dallas 22 Nëntor 1963: “Dita e errët” e vrasjes e presidentit të 35-të të Shteteve të Bashkuara, John Kennedy

Speciale

Dallas 22 Nëntor 1963: “Dita e errët” e vrasjes e presidentit të 35-të të Shteteve të Bashkuara, John Kennedy

Beqir SINA New York Nga Beqir SINA New York Më 22 nëntor 2017 Në ora: 19:28
John Kennedy

DALLAS TX: Zonja e parë Jacqueline Kennedy, e cila rrallë shoqëroi bashkëshortin e saj në udhëtime politike, por ajo ishte atë ditë të kobshme pranë tij, së bashku me guvernatorin e Teksasit John Connally dhe gruan e tij, duke i prirë një autokolone, 10 milje nëpër rrugët e qendrës së Dallasit, më 22 nëntor. 

Ulur në veturën e Presidentit një model i Lincoln të konvertueshme, Kennedy dhe Connals tundnin dorën gjatë parakalimit duke përshëndetur turmën e madhe dhe entuziaste të mbledhura përgjatë rrugës së paradës. Ndërsa automjeti i tyre kaloi ndërtesën e biblotekes së Librit të Shkollës së Teksasit , në orën 12:30, i cili më pas u kap dhe ai ishte Lee Harvey Oswald, thuhet se kishte shtënë me një pushkë me dylbi, me tri të shtëna nga kati i gjashtë, i asj ndertese, duke plagosur rëndë Presidentin Kennedy dhe duke plagosur rëndë guvernatorin Connally. 

Mbas kësaj ngjarje Kennedy u shpall i vdekur 30 minuta më vonë në Spitalin Parkland të Dallas. Ai ishte 46 vjeç.

Nënpresidenti Lyndon Johnson, i cili ishte tre makina prapa presidentit Kennedy në autokolonë, u betua si presidenti i 36-të i Shteteve të Bashkuara në ora 2:39. Ai mori betimin presidencial të zyrës në bordin e Air Force One, ndërsa u ul në pistën në aeroportin Dallas Love Field. Betimi u dëshmua nga rreth 30 vetë, duke përfshirë edhe Jacqueline Kennedy, i cili ende mbante rroba të ngjyrosura me gjakun e bashkëshortit të saj. Shtatë minuta më vonë, presidenti me Air Force One, i shoqëruar nga katër avion luftrak u nis për në Uashington.

Të nesërmen, më 23 nëntor, Presidenti Johnson nxori shpalljen e tij të parë, si Presidenti i SHBA,  duke deklaruar se 25 nëntori do të ishte një ditë zie kombëtare për presidentin e vrarë. Në atë të hënë, qindra mijëra njerëz u rreshtuan në rrugët e Uashingtonit për të parë trupin e Kennedy nga ndërtesa gjigande e Kapitolit(Capitol Hill building) për në Katedralen Katolike të Shën Mateut për një Meshë Meshërimi të Kishës. 

Procesi solemn vazhdoi më pas në Varrezat Kombëtare të Arlingtonit, ku u mblodhën krerët e 99 kombeve për funeralin e shtetit. Kennedy u varros me nderimet e larta ushtarake në një vend të posaçëm në varrezat kombëtare “Arlington House” në periferi të Washington D.C.,, ku një flakë e përjetshme u ndez nga e veja e tij për të shënuar përgjithmonë ikjen e tij në Amshim.

Njeriu që akuzohet s ekreu atentatin mbi vrasjen e Presidetit të 35 të SHBA, John Fitzgerald Kennedy, është Lee Harvey Oswald, i lindur në New Orleans në vitin 1939.

Ai u bashkua me marinsat e SHBA-së në vitin 1956. 

Oswald u shkarkua në vitin 1959 dhe netë ditë më vonë u nis për në Bashkimin Sovjetik, ku u përpoq pa sukses të bëhej qytetar sovjetik. Ai punoi në Minsk dhe u martua me një grua sovjetike dhe në vitin 1962 u lejua të kthehej në Shtetet e Bashkuara me gruan dhe vajzën e tij të mitur. Në fillim të vitit 1963, ai bleu një revolver dhe një pushkë me 0,338 me pamje teleskopike me porosi.

Me këtë armë sipas hetimeve të asaj kohe ai më 10 prill në Dallas dyshohej se kishte qëlluar dhe kishte vrarë ish gjeneralin e ushtrisë amerikane Edwin Walker, një figurë e njohur për pikëpamjet e tij ekstreme të krahut të djathtë. Më vonë atë muaj, Oswald shkoi në New Orleans dhe themeloi një degë të Komitetit të Panairit për Kubën, një organizatë pro-Castro kjo që vepronte ilegalisht në SHBA. Në shtator 1963, ai shkoi në Mexico City, ku hetuesit pohojnë se ai u përpoq të siguronte një vizë për të udhëtuar në Kubë, ose për t'u ri-kthyer në BRSS. Në tetor, ai u kthye në Dallas dhe mori një punë në ndërtesën e Departamentit të Librit të Shkollës së Teksasit.

Më pak se një orë pasi që u qëllua nga Kennedy, Oswald vrau një polic që e pyeti atë në rrugë afër shtëpisë së tij në Dallas. Tridhjetë minuta më vonë, Oswald u arrestua në një kinema nga policia duke iu përgjigjur raporteve të një të dyshuari paraqitur nga policia. Ai u thirr zyrtarisht më 23 nëntor për vrasjet e Presidentit Kenedi dhe oficerit J.D. Tippit.

Më 24 nëntor, Oswald u soll në zyrat e hetimit nën masa të jashtëzakonshme sigurie, në selinë e policisë në Dallas në rrugën ku ndodhej një burg nga më të sigurtët të Dallasit. Një skuadër me dhejtra policê, automjete të blinduara dhe agjentë të policisë shtetrore, rrethuan vend ngjarjen ku ishin mbledhur gazetarët dhe mjetet e shtypit me kamerat që po trasmetonin drejtpërdrejt në rrjetet  televizive, në të gjithë globin.

Kur Oswald hyri i lidhur në pranga vetëm me duar mbrapa,  një qytetar Jack Ruby doli nga turma dhe plagosi për vdekje me një goditje të vetme nga një revole e fshehur një 38 vjeçar. Rubini, i cili u arrestua menjëherë, pretendoi se veproi kështu në shenjë zemërimi ndaj vrasjes së Kennedyt i cili ishte motivi për veprimin e tij. Disa e quanin atë një hero, por ai megjithatë u akuzua për vrasje të shkallës së parë.

Jack Ruby, i njohur fillimisht si Jacob Rubenstein, ishte person në listat e policisë në Dallas dhe u tha se ai kishte lidhje të vogla me krimin e organizuar. Ai shfaqet në mënyrë të dukshme në teoritë e vrasjes, së Kendeit dhe shumë besojnë se ai vrau Oswaldin për ta mbajtur atë të fshehur nga zbulimi i një komploti më të madh. 

Në gjyqin e tij, Ruby mohoi akuzat dhe u deklarua i pafajshëm për shkak se vrasja e madhe e tij ndaj vrasjes së Kennedy kishte shkaktuar atë të vuante "epilepsi psikomotorike" dhe veprimin e Oswaldit ai e quajti se e ka bërë në mënyrë të pandërgjegjshme. Juria e gjeti Rubin fajtor për "vrasje me keqdashje" dhe e dënoi atë me vrasje .

Në tetor të vitit 1966, Gjykata e Apelit e Teksasit e ktheu vendimin për shkak të pranimit të gabuar të dëshmisë dhe faktit se Ruby, nuk mund të kishte marrë një gjykim të drejtë në Dallas në atë kohë. Në janar 1967, në pritje të një gjyqi të ri, që do të mbahej në Wichita Falls, Ruby vdiq nga kanceri i mushkërive në një spital Dallas.

Raporti zyrtar i Komisionit të Warrenit i vitit 1964 arriti në përfundimin se as Oswald as Ruby nuk ishin pjesë e një komploti më të madh, qoftë vendas apo ndërkombëtar, për të vrarë Presidentin Kennedy. Pavarësisht konkluzioneve të saj të dukshme, raporti nuk arriti të  mohonte teoritë e konspiracionit që rrethojnë ngjarjen dhe në vitin 1978, Komisioni i zgjedhur i Dhomës për Vrasjet përfundoi në një raport paraprak se Kennedy ishte "ndoshta i vrarë si rezultat i një komploti" që mund të ketë përfshirë shumë rekreativë dhe krimit të organizuar. Gjetjet e komitetit, ashtu si ato të Komisionit të Warrenit, vazhdojnë të jenë të diskutueshme gjerësisht në SHBA.

Image
Image
Image
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test