Arkeologët zbulojnë vendin e zbarkimit të legjioneve të Cezarit në Britani - Bota Sot
Arkeologët zbulojnë vendin e zbarkimit të legjioneve të Cezarit në Britani

Speciale

Arkeologët zbulojnë vendin e zbarkimit të legjioneve të Cezarit në Britani

Më: 2 dhjetor 2017 Në ora: 14:16
Cezari

Arkeologët besojnë se kanë gjetur vendin e zbarkimit të parë të Jul Cezarit në territorin e Britanisë moderne, në Kent.

Besohet se gjenerali romak zbarkoi në gjirin Pedgvel në rajonin e Thanet. Deri tani, vendndodhja e saktë e zbarkimit ishte e panjohur.

Ajo sot ndodhet rreth një kilometër në brendësi të tokës, por në kohën e Cezarit ishte në bregdet, raporton BBC.

Arkeologët thonë se vendi përkon me përshkrimin e Cezarit në të cilën është e dukshme nga deti, ka një gji të madh të hapur.

Ushtria Cezarit në këtë vend menjëherë ndërtoi një fortesë të vogël, por shkencëtarët në Universitetin Lejkester pretendojnë se kanë gjetur vendin e zbarkimit.

Arkeologët kanë gjetur shtizën romake dhe qeramikë në fshatin e afërt të Ebbsfleet, dhe shumica e objekteve që datojnë nga shekulli i parë para erës së re. Sipërfaqja e bazës ishte rreth 50 akra, dhe qëllimi i tij kryesor ishte mbrojtja e flotës së Cezarit, i cili u tërhoq në bregdet.

Forma e kanalit është e ngjashme me fortifikimet romake në Alesia në Francë.

Pushtimi parë i Cezarit i kryer në vitin 55 para erës së re ishte i pasuksesshëm për shkak të faktit se romakët hasur në rezistencë të fortë nga banorët lokalë.

Cezari kurrë nuk ka krijuar forca okupuese në tokën britanike. Ai u kthye në Itali si një hero duke kaluar lumin Rubicon në vitin 49 para erës sonë, pa e shpërbërë ushtrinë, gjë e cila ishte një fyerje për Senatin romak.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test