Bomba atomike e verdhë?! Ja fotot që u’a bëjnë historinë aktuale… - Bota Sot
Bomba atomike e verdhë?! Ja fotot që u’a bëjnë historinë aktuale…

Speciale

E premte, 19 tetor 2018

Bomba atomike e verdhë?! Ja fotot që u’a bëjnë historinë aktuale…

Më: 4 dhjetor 2017 Në ora: 20:15
Pamjet me ngjyra të gjalla të avionit që ka shpërthyer në flakë, një avion prototip nazist, dhe trupat ushtarake që punojnë për të vënë në punë bombat, janë disa nga pamjet e fiksuara në celuloid.

Pamjet mbresëlënëse të avionëve luftarakë, apo bombës atomike të përdorur në Luftën e Dytë Botërore nga amerikanët kundër Japonisë, janë sjellë në shekullin e 21-të me ngjyra.

Pamjet me ngjyra të gjalla të avionit që ka shpërthyer në flakë, një avion prototip nazist, dhe trupat ushtarake që punojnë për të vënë në punë bombat, janë disa nga pamjet e fiksuara në celuloid.

Një nga këto pamje është edhe aeroplani “B29”, i cili u përdor për të të hedhur “Litle Boy”, bombën atomike mbi Japoni, ndërsa një tjetër tregon bombën atomike, të mbiquajtur “Fat Man”, që u hodh mbi Nagasaki.

Image
Image
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test