Dështon NASA, nuk dallon asteroidin gjigant - Bota Sot
Dështon NASA, nuk dallon asteroidin gjigant

Speciale

E hënë, 22 tetor 2018

Dështon NASA, nuk dallon asteroidin gjigant

Më: 9 dhjetor 2017 Në ora: 17:38
Ilustrim

Asteroidi gjigant i cili mund të shkatërronte një qytet sa Neë Yorku ka kaluar midis Tokës dhe Hënës.

Por NASA ka dështuar në këtë mision sepse ajo nuk e ka dalluar këtë asteroid, i cili ishte drejtuar në këtë drejtim, por e ka dalluar atë pasi ai kishte kaluar mes këtyre dy objekteve.

I quajtur 2017 VL2 ka kaluar me një distancë prej 117,480km nga Toka dhe levizte me një shpejtësi prej 9km/s.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test