Ky është kanali më i madh në botë - Bota Sot
Ky është kanali më i madh në botë

Speciale

Ky është kanali më i madh në botë

Më: 12 janar 2018 Në ora: 15:38
Kanali i madh i Pekinit ‘Hangzhou’

Kanali i madh i Pekinit ‘Hangzhou’, i vendosur në Kinë është në të gjithë botën i njohur si Kanali i Madh.

Nuk është vetëm lumi artificial që e bën atë të veçantë, apo edhe ngase është kanali më i madh në botë, por edhe sepse është vend turistik.

Ky kanal lidh Yangtze dhe Yellow Rivers, shkruan worldatlas.

Në vitin 2014, gjatë konferencës mbi Trashëgiminë Botërore,  Kanali i Madh u rendit si pjesë e trashëgimisë botërorer të ruajtur nga UNESCO.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test