Ora e apokalipsit, 2 minuta larg nga “mesnata” - Bota Sot
Ora e apokalipsit, 2 minuta larg nga “mesnata”

Speciale

Ora e apokalipsit, 2 minuta larg nga “mesnata”

Më: 25 janar 2018 Në ora: 20:20
Ilustrim

Quhet Doomsday Clock dhe është simbol i afrimit të botës me zhdukjen e saj. Ora supozohet të parashikojë apokalipsin dhe ka qënë shumë afër mesnatës, që do të thotë shkatërrim, vetëm në një rast.

Vetëm në 1953 ajo ishte shumë afër mesnatës, kur Amerika prodhoi bombën e hidrogjenit. Në këtë kohë thonë shkencëtarët akrepat e saj u vendosën 2 minuta para mesnatës.

Për shkencëtarët, kërcënimi i 1953 dhe ai i 2018 është i njëjtë sa i takon rrezikshmërisë dhe kanë lëvizur akrepat dy minuta nga mesnata.

Në 2015 ora u vendos në dy minuta e 30 sekonda nga mesnata, por me presidencën e Donald Trump, tensionet me Korenë e Veriut, ndryshimet klimaterike dhe rritja e kërcënimit në botë, përfshi dhe terrorizmin, shkencëtarët e Bulletin of the Atomic Scientists thonë se ora shkoi 2 minuta nga mesnata.

Ja një historik i Doomsday Clock, ora që u krijua në 1947 nga ekspertët e Bulletin of the Atomic Scientists dhe çfarë ka thënë:

1947– u vendos ora me 7 minuta nga mesnata

1949– 3 minuta nga mesnata. Bashkimi Sovjetik testoi bombën e parë atomike duke nisur zyrtarisht garën e armëve bërthamore

1953- 2 minuta nga mesnata. SHBA dhe BRSS testuan pajisjet termonukleare, 9 muaj nga njëri tjetri.

1960– 7 minuta nga mesnata. SHBA dhe BRSS ranë dakord që të firmosnin një marrëveshje për të mos përdorur armë bërthamore në vendet në konflikt, siç ishte ajo e kanalit të Suezit.

1963- 12 minuta nga mesnata. SHBA dhe BRSS firmosën marrëveshjen për dënimin pjesërisht të testeve, që do të thoshte kufizimi i testeve bërthamore në atmosferë.

1968– 7 minuta nga mesnata. Ishte koha kur SHBA intensifikoi luftën në Vietnam.

1991- 17 minuta nga mesnata. SHBA dhe BRSS firmosën Marrëveshjen e parë Strategjike për Reduktimin e armëve bërthamore, dhe kjo është koha më e madhe e vendosur ndonjëherë.

2015 –  2 minuta e 30 sekonda nga mesnata, pas rritjes së tensioneve mes SHBA dhe Rusisë si pasojë e konfliktit ukrainas.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test