35 vite më pas, zbulon fosilin 180 milionë vjeçar - Bota Sot
35 vite më pas, zbulon fosilin 180 milionë vjeçar

Speciale

35 vite më pas, zbulon fosilin 180 milionë vjeçar

Më: 5 mars 2018 Në ora: 11:53
Ai zbuloi fosile të bukura ammonite

Kur ishte një fëmijë, Sy Donne, tregon se kishte marrë një gur si kujtim nga një ditë në plazh në Whitby të Anglisë dhe e kishte ruajtur atë për 35 vite.

Por së fundmi ai vendosi që ta ndajë në dysh gurin, i cili kishte një krisje të lehtë në mes, dhe është mahnitur nga ajo çfarë gjeti aty.

Për habinë e tij, ai zbuloi fosile të bukura ammonite. Krijesat e lashta të detit nxorën një guaskë të formuar me spirale, dhe jetonin mes 240-65 milionë vjet më parë, kur u shfarosën së bashku me dinosaurët.

Ky fosil besohet të jetë rreth 180 milionë vjeçar dhe mund të jetë me vlerë rreth 3000 dollarë, ndonëse Sy Donne thotë se nuk është në shitje.

Image
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test