Profecia e fundit e Stephen Hawking - Bota Sot
Profecia e fundit e Stephen Hawking

Speciale

Profecia e fundit e Stephen Hawking

Më: 18 mars 2018 Në ora: 23:36
Stephen Hawking

Vetëm dy javë para vdekjes së tij, Stephen Hawking paraqiti një letër kërkimore që zbulonte se si të zbulonin prova të multiverse dhe të parashikonin fundin e ekzistencës sonë.

Multiversi është një teori se universi ynë është vetëm një nga shumë të tjerë atje të shkaktuara nga Big Bang.

Letra, e cila u përfundua në shtratin e tij të vdekjes, diskuton idenë që ne mund të matnim universet e tjerë duke përdorur një detektor në një anije kozmike.

Nëse kjo dëshmi është zbuluar gjatë jetës së Hawking-it, ai mund ta ketë vënë atë në drejtimin e një çmimi Nobel – diçka që ai kurrë nuk ishte në gjendje të arrinte.

Thomas Hertog, i cili bashkëautorizoi letrën me titull “Një dalje të zbutur nga inflacioni i përjetshëm”, i tha Sunday Times: “Ai është emëruar shpesh për Nobelin dhe duhet ta kishte fituar atë. Tani ai kurrë nuk do të mund t’a fitojë atë.

Një libër i vitit 1983, Hawking, i hartuar me James Hartle shpjegon se si universi erdhi në ekzistencë, por teoria sugjeroi gjithashtu se Big Bengu gjithashtu krijoi një numër të pafund të të tjerëve – secila duke prodhuar universin e tyre.

Kjo teori e inflacionit, që universi u zgjerua në mënyrë eksponenciale para se të vendoset në një zgjerim më të ngadalshëm, ishte e pamundur të provohej.

Hertog pohon se ai dhe Hawking dëshironin të merrnin idenë e një multiversi dhe ta kthenin atë në një “kornizë shkencore të testueshme”.

Megjithatë, hulumtimi potencialisht i terrenit gjithashtu tregon se ekzistenca e tokës do të zhduket në errësirë ??kur yjet të dalin nga energjia.

Ideja që ne përfundimisht do të zbehet në errësirë ??mbetet e diskutueshme me kozmologët, duke përfshirë Profesorin Neil Turok, drejtor i Institutit Perimetër të Kanadasë, i cili ishte i hutuar përse Hawking e gjeti idenë interesante.

Megjithatë, nga ana tjetër, disa shkencëtarë kanë arritur në përfundimin se puna e Hawking mund të jetë zbulimi që kozmologjia ka nevojë.

Kjo është kryesisht për shkak se është teoria e parë që mund të testohet.

Carlos Frenk, profesor i kozmologjisë, u pajtua se më parë ishte e pamundur të mateshin universet e tjerë.

Ai tha: “Ideja intriguese në letrën e Hawking është se [multiversi] e la gjurmën e saj në sfondin që rrezaton universin tonë dhe ne mund ta matim atë me një detektor në një anije kozmike”.

Frenk argumenton se gjetja e provave të universeve të tjerë mund të ndryshojë plotësisht perceptimin tonë për vendin tonë në kozmos.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test