Patriarku Kirill i Rusisë, ka ardhur në Shqipëri me qëllim të errëta - Bota Sot
Patriarku Kirill i Rusisë, ka ardhur në Shqipëri me qëllim të errëta

Speciale

Patriarku Kirill i Rusisë, ka ardhur në Shqipëri me qëllim të errëta

Më: 28 prill 2018 Në ora: 22:21
Patriarku Kirill i Rusisë

Putini ka vetëm një  rrugë për të shtririë ndikimin e tij në Shqipëri, dhe ajo  rrugë kalonë përmes Kishës Ortodokse, dihet botërisht se Putin kontrollon Kishën Ruse, madje është edhe projekt i tij.

Patriarku Kirill i Moskës dhe i gjithë Rusit (shtrirja gjeografike e titullit është e rëndësishme), deklaroi para zgjedhjeve presidenciale të vitit 2012 se prosperiteti dhe stabiliteti Rusisë ka lulëzuar që kur Putini mori pushtetin në vitet 2000 dhe kjo ishte një “mrekulli e Perëndisë”, shkruan Foreign Affairs.

Sot në Tiranë ka mbrritur Patriarku Kirill i Moskës dhe i gjithë Rusisë , i ftuar nga Kryepiskopi i Tiranës dhe Durrësit dhe të gjithë Shqipërisë Anastas.

Kisha Ruse si motër me Kishën Serbe, kanë luftuar dhe nuk rreshtin së luftuari kundër interesave të Kombit Shqiptar. Kjo vizitë Patriarku Kirill, në Shqipëri nuk ka asnjë lidhje me çështje “fetare” por ka agjendë politike që Rusia të shtrijë ndikimin e saj në Shqipëri përmes kishës.

Sikurse hoxhallarët që e konsiderojnë Erdoganin “gardianin” e Islamit, ashtu edhe popat e kosinderojnë Putinin si “gardianin” e Ortodoksisë, prandaj Kirilli ka ardhur në Shqipëri me qëllime të errëta kundër interesave të shqiptarëve.

Kjo vizitë e papritur në vedin ton vjen në një moment kritik që po kalon Ballkani, dhe prapa saj fshihet vrasesi Putin, duke mos patur mundesi që Putin të ndikoj politikisht në Shqipëri, ai ka gjetur një rrugë tjetër që është feja.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...