Aeroporti i dytë më vdekjeprurës në botë - Bota Sot
Aeroporti i dytë më vdekjeprurës në botë

Speciale

Aeroporti i dytë më vdekjeprurës në botë

Më: 27 maj 2018 Në ora: 21:33
Aeroporti ndodhet në Tegusigalpa, kryeqytet i Hondurasit, dhe ka një reputacion si një nga më të rrezikshmit në botë.

Është e njohur se udhëtarët luten sa herë që afrohet aeroplani për aterrim në aeroportin ndërkombëtar Tokontin, dhe çdo ulje e suksesshme pasohet me duartrokitje.

Aeroporti ndodhet në Tegusigalpa, kryeqytet i Hondurasit, dhe ka një reputacion si një nga më të rrezikshmit në botë.

Arsyeja për këtë është qasja e vështirë dhe historia tragjike e aksidenteve të shumta të aviacionit, shkruan Telegraph.

Aeroporti është i rrethuar nga male dhe ndërtesa rezidenciale, dhe pilotët duhet të bëjnë një kthesë të papritur prej 45 gradësh vetëm pak minuta para uljes. Kur e bën këtë, ata i pret një qasje e pjerrët në aeroport, me gjatësinë e pistave prej vetëm 2,012 metrash.

Situata përkeqësohet edhe më tej nga fakti se pajisjet e navigimit kanë origjinën nga viti 1948, gjë që shkakton probleme edhe për pilotët më me përvojë.

Aksidenti më vdekjeprurës ndodhi në vitin 1989, kur një Boeing u rrëzua në male. Me këtë rast, 132 vetë u vranë. Një punonjës lokal në morg tha atëherë se pjesa më e madhe e trupave ishin djegur në tërësi saqë nuk mund të njiheshin.

Që atëherë, të paktën 10 aeroplanë janë rrëzuar dhe incidenti i fundit ka ndodhur këtë javë.

Kanali televiziv amerikan History ka shpallur Tokontin si "aeroportin e dytë më të rrezikshëm në botë", pas atij Lukla në Nepal.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...