Mbretëria e Viktorias. Si e krijoi ishulli i vogël në Atlantik, perandorinë ku dielli nuk perëndonte kurrë… - Bota Sot
Mbretëria e Viktorias. Si e krijoi ishulli i vogël në Atlantik, perandorinë ku dielli nuk perëndonte kurrë…

Speciale

Mbretëria e Viktorias. Si e krijoi ishulli i vogël në Atlantik, perandorinë ku dielli nuk perëndonte kurrë…

Më: 6 qershor 2018 Në ora: 16:50
Ilustrim

Ishte 22 janari i vitit 1901, dhe Perandoria Britanike qe më e madhja e parë ndonjëherë në historinë e njerëzimit, por mbretëresha që kishte mbretëruar mbi të nuk do të mund të jetonte dot deri ditën tjetër. Teksa Mbretëresha Viktoria dergjej në shtratin e vdekjes në Osborne House në Isle of Wight, hodhi vështrimin pas mbi mbretërinë që e udhëhoqi për mbi 63 vjet.

Ajo kishte parë perandorinë e saj të rritej, nga një koleksion ishujsh të shpërndarë e të ndarë nga hapësira të mëdha tokësore dhe oqeane të pakapërcyeshme, tek më e madhja që kishte njohur bota. Ajo kishte vënë nën kontroll Indinë, duke ia rrëmbyer pasuritë e saj, dhe e cilësuar si stolinë më të shndritshme të kurorës së saj. Viktoria kishte përparuar pa mëshirë në mbarë Afrikën, me koston e mijëra ushtarëve britanikë të vrarë, por edhe vendasish të panumërt që u përpoqën më kot të rezistonin.

Lajmin e plotë mund ta lexoni KËTU.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...