Galaktika jonë fqinje mund të gjuajë Tokën me zjarr kozmik - Bota Sot
Galaktika jonë fqinje mund të gjuajë Tokën me zjarr kozmik

Speciale

Galaktika jonë fqinje mund të gjuajë Tokën me zjarr kozmik

Më: 6 korrik 2018 Në ora: 22:32
Ilustrim

Dielli ynë është padyshim vendi më i fuqishëm në sistemin tonë diellor, por në të vërtetë është shumë e ftohtë kur krahasohet me shumë sisteme të tjera.

Eta Carinae, për shembull, është një sistem yjor binar që qëndron rreth 7,500 vite dritë nga Toka dhe është kaq ekstreme saqë kur zjarret me rreze kozmike shpërthejnë në hapësirë, ata mund të na arrijnë këtu në Tokë.

Një studim i ri – i botuar në Astronominë e Natyrës – duke përdorur teleskopin hapësinor NuStAR të NASA-s, ngjall një pamje të habitshme të Eta Carinae. Sistemi me dy yje është një vend i dhunshëm, me yjet e tij të dyfishtë që prodhojnë erë yjor tepër të fuqishëm, ndërsa ato rrotullohen rreth njëri-tjetrit, transmeton lajmi.net.

Zemra e Eta Carinae janë yjet e tij të dyfishta, njëra prej të cilave është 30 herë më e madhe se dielli, ndërsa tjetra 90 herë në masë. Këto yje masiv orbitojnë njëri-tjetrin në një distancë shumë të afërt, duke kryer një rotacion të plotë çdo pesë vjet e gjysmë. Në qasjen e tyre më të afërt, yjet janë vetëm rreth 140 milionë milje larg, të cilat NASA vëren është përafërsisht e njëjta distancë si Marsi është nga dielli.

Të dy yjet vazhdimisht po nxjerrin grimca të ngarkuara me shpejtësi jashtëzakonisht të larta, me erën e yllit më të madh që përplasen në atë të yllit më të vogël, duke krijuar valë masive të energjisë që po hidhet në hapësirë. Disa nga ato energji e gjejnë rrugën për sistemin tonë diellor dhe për një kohë të gjatë, astronomët nuk e dinin saktësisht se nga ku po vinin. Falë mjeteve të siguruara nga teleskopi NuSTAR, shkencëtarët kanë qenë në gjendje të gjejnë gjurmët e burimit.

Kjo “armë kozmike me rreze”, siç e quan NASA, nuk na paraqet një kërcënim falë distancës midis Tokës dhe sistemit të paqëndrueshëm, por gjetja e burimit të rreziqeve të ndryshme kozmike mund t’u ndihmojë studiuesve të kuptojnë më mirë proceset që vazhdojnë të formësojnë galaktikë rreth nesh

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...