Ura që kaloi një oqean, kush ishin amerikanët që e blenë atë? - Bota Sot
Ura që kaloi një oqean, kush ishin amerikanët që e blenë atë?

Speciale

Ura që kaloi një oqean, kush ishin amerikanët që e blenë atë?

Më: 23 shtator 2018 Në ora: 18:41
Ura e Londrës

Në vitin 1831, u vendos tulla e fundit në Urën e Londrës – që shënonte kombinacionin e inxhinierisë së viteve të fundit të punuar nga inxhinier i njohur John Rennie.

Por qëndrimi i saj si një rrugë e tërthortë në kryeqytetin e tymosur të Britanisë ishte vetëm një kapitull në jetën e tij.

Saktësisht 140 vjet më vonë, ura do të gjente një qëllim të ri mijëra milje larg në Arizona, si një atraksion turistik në një qytet të shkretë që sapo kishte dalë.

Pothuajse sa më shpejt që marrëveshja të ishte bërë, nëntë-vjeçari, Michael McCulloch, u marshua në zyrën e drejtorit.

"Ai më tha," Sapo dola gjyshi yt bleu Ura e Londrës ".

"Thashë," ai në këngë? "Dhe ai tha," po ".

"Dhe unë i thashë, 'OK', pastaj u ktheva në klasë.

"Kur u ktheva në shtëpi pyeta nënën time.

"Ajo tha," Po, e bleu Urën e Londrës dhe ai do ta lëvizë atë në Lake Havasu City ".

Robert Paxton McCulloch ishte tashmë një multi-milioner nga koha kur mori 18 vjeç.

Por trashëgimia e një pasuri të gjyshit të tij në vitin 1925 nuk e hapi ambicien apo etikën e punës. I nxitur nga një detyrim për të shpikur, pasi u diplomua nga Universiteti i Stanfordit, filloi një kompani që krijoi motorët e makinave supercharged.

Ndërsa ai ishte ende një djalë i ri McCulloch shiti biznesin për $ 1 milion. Ishte kapitulli i parë në një karrierë fitimprurëse që do ta merrte atë nga Midëest në Kaliforni, ku ai kishte ndërmarrje të suksesshme duke bërë saës zinxhir dhe motorë anije.

"Ai ishte një gjeni," thotë nipi i tij Majkëll. "Ai ishte i zgjuar në ndërtimin dhe shpikjen; ai krijoi motorë - kjo ishte forca e tij.

"Ai ishte pak në anën e çuditshme, por jashtëzakonisht të këndshme. Kam parë vetëm një person shumë të butë ", raporton BBC.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...