Gjendet vula 9000 vjeçare - Bota Sot
Gjendet vula 9000 vjeçare

Speciale

Gjendet vula 9000 vjeçare

Më: 23 tetor 2018 Në ora: 21:28
Gjendet vula 9000 vjeçare

Vula e lashtë që daton rreth 9000 vjet më parë, është zbuluar në një kodrinë në qytetin jugor dhe bregdetar të Mersinit në Turqi.

Vula që i përket viteve 7000 para erës sonë dhe u zbulua në Jumuktepe Hojuk, vend që ndodhet katër kilometra në perëndim të qendrës së qytetit Mersin, shkruan ATSH.

Gjatë gërmimeve prej dy muajsh e gjysmë në kodrinë, ekipi prej 25 personash i kryesuar nga një profesoreshë e arkeologjisë në Universitetin e Leçes në Itali, Isabella Caneva, zbuloi një majë të shigjetës që i përkiste epokës neolitike, si dhe disa gurë të vegjël.

“Ne zbuluam një vulë të lashtë 9000 vite më parë. Vula është pronë private. Ka modele gjeometrike në të”, shpjegoi Caneva.

Ajo shtoi se ekipi mori informacione të çmuara dhe të dobishme për historinë e rajonit gjatë këtyre gërmimeve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...