Dëshmitë: Zhduket plotësisht ishulli - Bota Sot
Dëshmitë: Zhduket plotësisht ishulli

Speciale

E mërkurë, 14 nëntor 2018

Dëshmitë: Zhduket plotësisht ishulli

Më: 26 tetor 2018 Në ora: 12:00
Ishulli i Lindjes gjendej 900 kilometra larg kryeqytetit Honolulu.

Havai ka një ishull më pak. Ishulli i Lindjes është zhdukur plotësisht në det. Këtë e tregojnë fotot e publikuara nga Autoriteti Amerikan i Peshkimit.

Që prej uraganit Walaka, që zgjati dhjetë ditë në fillim të tetorit, ishulli i madh 4.5 hektarë është zhdukur plotësisht.

Eksperti i klims, Chip Fletcher thotë se ishulli mund të ketë pasur një moshë 2-mijë vjeçare. Ai shton se është i zhgënjyer dhe mendon se brenda dy dekadash, do zhduken shumë ishuj të tjerë.

Ishulli i Lindjes gjendej 900 kilometra larg kryeqytetit Honolulu, në një zonë të mbrojtur me ligj.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test