‘Mrekullia’ mbi tokë, gjendet smeraldi i rrallë - Bota Sot
‘Mrekullia’ mbi tokë, gjendet smeraldi i rrallë

Speciale

‘Mrekullia’ mbi tokë, gjendet smeraldi i rrallë

Më: 31 tetor 2018 Në ora: 00:09
‘Mrekullia’ mbi tokë, gjendet smeraldi i rrallë

Prodhuesi më i madh në botë i gurëve të gjelbërt ka zbuluar një kristal smeraldi 5,655 karatësh në minierat e tij në Zambie.

Guri, i cili peshon më shumë se 1.1 kg (gati 2.5 lbs), u gjet në minierën Gemfield në Kangem, tha kompania në një deklaratë të hënën.

Smeraldi quhet "Incalamu", që do të thotë "luan" në gjuhën lokale të Zambias. Smeraldi do të pritet në pjesë të vogla dhe do të shitet në ankand në Singapor në nëntor.

Ajo ka "qartësi të jashtëzakonshme dhe një ngjyrë të gjelbër të artë të përkryer të balancuar", thuhej në deklaratë.

Por, gjithsesi ky nuk është guri më i madh i gjetur ndonjëherë. Në vitin 2010, u gjet një smerald prej 6.225 karatësh që e quajtën "elefant" për shkak të madhësisë së saj masive.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...