Qielli bëhet portokalli në Australi, probleme shëndetësore - Bota Sot
Qielli bëhet portokalli në Australi, probleme shëndetësore

Speciale

Qielli bëhet portokalli në Australi, probleme shëndetësore

Më: 22 nëntor 2018 Në ora: 09:42
Qielli bëhet portokalli në Australi

Një stuhi gjigante rëre është përplasur mbi komunitetet në Australinë juglindore, duke e bërë qiellin ngjyrë portokalli dhe duke rritur shqetësimet për cilësinë e ajrit.

Autoritetet lëshuan një paralajmërim për shëndetin publik për Sidnejin, ndërsa masa e rërës 500 km e gjerë arriti qytetin dhe shkaktoi vonesa në fluturime.

Në shumë rajone të tjera të New South Wales, shikueshmëria është e mangët. Autoritetet thanë se stuhia ishte shkaktuar nga erëra të forta, që merrnin me vete rërën nga tokat e thara.

Problemi është përshkallëzuar si pasojë e thatësirës që ka prekur të gjithë shtetin e New South Wales që nga gushti.

Skuadrat e emergjencave thanë se dhjetëra njerëz kanë raportuar probleme me frymëmarrjen, apo me astmën, por numri i të prekurve nuk është menjëherë i qartë. Në Sidneji, rëra errësoi qiellin dhe përkeqësoi cilësinë e ajrit.

Zyrtarët e shëndetësisë u kërkuan banorëve të qëndrojnë në shtëpi, veçanërisht fëmijët, të moshuarit dhe ata me probleme në frymëmarrje.

“Më shumë rrezikohen personat me sëmundje zemre dhe mushkërie. Ndaj, ata këshillohen të qëndrojnë në ambiente të mbyllura”, tha Richard Broome, drejtor i shëndetit ambiental.

Stuhia e rërës në Sidneji riktheu në kujtesë një tjetër ngjarje, edhe më intensive, në vitit 2009. Asokohe, stuhia e rërës preku me qindra persona, duke u shkaktuar probleme në frymëmarrje dhe la në tokë me qindra fluturime.

Image
Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...