Pingpongistët të argjend në Maltë - Bota Sot
Pingpongistët të argjend në Maltë

Sporti

Pingpongistët të argjend në Maltë

Më: 15 shtator 2019 Në ora: 11:33
Pingpongistët të argjend në Maltë

Në turneun ndërkombëtar që po zhvillohet në Maltë, pas një ndeshje të barabartë Juniorët u stolisën me medalje të argjendtë, ata në ndeshjen finale ndaj Libanit humben me rezultat të ngushtë 2:3 edhe pse patën paraqitje shumë të mirë.

Kjo është medalja e parë ndërkombëtare e pingpongistëve, e shpresojmë se do të kemi edhe shumë tjera në të ardhmen.  

Kryetari Çitaku pas ndeshjes tha:  Kjo medalje është arritur pas ndryshimit të strategjisë së FPPK-së me fillimin e pilot projektit për ligën e juniorëve që nga viti 2014, e pastaj është vazhduar me kampe të ndryshme, e vetëm sivjet kemi organizuar 4 kampe të gjitha të fokusuara në ngritje të cilësisë së moshave të reja ku është edhe e ardhmja. E tani e tutje me mundësinë për sponzorizime kjo punë do të jetë edhe më e lehtë. Në përgjithësi jam i kënaqur me paraqitjen e të gjithë lojtarëve e posaçërisht të juniorëve për të cilën, me këtë rast dua që në emër të Bordit të falënderoj trajnerin e ekipit të Lidhjes se Prizrenit për punën e tij në klub si dhe trajnerët dhe UD së Selektorit për punën e mire në kampin e 2.

Edhe kategoritë tjera patë paraqitje të mirë si në vijim:

Juniorët në ndeshjet për plasman për pozitat 5-8 shënuan dy fitore: 3:1 ndaj Maltes dhe 3:0 ndaj Norvegjisë, duke zërë vendin e 5.

Kadetët po ashtu zunë vendin e 5, ata shënuan dy fitore: 3:1 ndaj Wellsit dhe 3:0 ndaj Norvegjisë

Kadetet për plasmanin final për pozitat 5-8 shënuan një fitore dhe një humbje: 3:1 ndaj Irlandes dhe 0:3 ndaj Norvegjisë.

Në përgjithësi paraqitja e reprezentacionit tonë ka qenë në nivel shumë të lartë, këto janë arritjet më të mirë deri më tani.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...