Vdes ish-trajneri i 55 ekipeve - Bota Sot
Vdes ish-trajneri i 55 ekipeve

Sporti

Vdes ish-trajneri i 55 ekipeve

Më: 15 shtator 2019 Në ora: 17:14
Vdes ish-trajneri i 55 ekipeve

Menaxheri Rudi Gutendorf, i cili mban një Rekord Botëror Guinness për stërvitje të 55 skuadrave në 32 vende në pesë kontinente, ka vdekur në moshën 93 vjeç.

Karriera prej trajneri e Gutendorf zgjati gjysmë shekulli, përfshirë në ekipet e ligës elitare gjermane, vendlindjen e tij, dhe 18 ekipe kombëtare përfshirë Australinë, Kinën dhe Fixhin.

Presidenti i Federatës së Futbollit të Gjermanisë, Rainer Koch, e ka quajtur atë ambasador të shkëlqyer të futbollit gjerman.

“Ne e kemi humbur dike i cili na ka pasuruar neve me zemrën e tij të madhe dhe pasivitetin e përditshëm”, ka thënë familja e tij.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...