​FASK kërkon të leje për mbajtjen e këtyre garave

Sporti

​FASK kërkon të leje për mbajtjen e këtyre garave

Më: 30 maj 2020 Në ora: 15:11
Foto ilustrim

Pas zbehjes së pandemisë dhe lehtësimeve të bëra, madje edhe lejimit të rifillimit të futbollit, Federata e Auto Sportit e Kosovës, kërkon që të lejohet zhvillimi edhe i garave në automobilizëm, sidomos të atyre në të cilat mundësia e përhapjes së virusit është fare e vogël, meqë garat do të zhvilloheshin pa shikues.

Për këtë arsye, FASK ka mbajtur një mbledhje, ku ka analizuar situatën në të cilën gjendemi dhe ka miratuar ndryshimet në kalendarin e garave si dhe ka vendosur që te kërkohet leje për organizimin e garave.

“Gjatë muajit qershor planifikohen të mbahen garat si në vijim: 13-14/06/2020, Disiplina: Drag, Vendi: Pista e vjetër e Aeroportit – Sllatinë, 21.06.2020, Disiplina: Auto Slalom, Vendi: Pista e vjetër e Aeroportit – Sllatinë, 26 - 28.06.2020, Disiplina Malore, Vendi: Kullë/Pejë. Duke u mbështetur në infrastrukturën sportive që e kemi në dispozicion dhe natyrën e sportit tonë, ku mund të ndërmerren të gjitha masat dhe rekomandimet e Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik kundër përhapjes së pandemisë Covid 19, FASK ka bërë kërkesë në Institucionet e Republikës së Kosovës për lejimin e organizimit të aktiviteteve sportive. Posa të marrim një përgjigje nga institucionet përkatëse, ne do t'ju mbajmë të informuar”, thuhet në njoftim.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat